LOL! You like that? ;) We've got about twenty bottles of freaking liquor here, and neither one of us drinks it. I drank a little bit while he was out of town, and that was the only time in over a year that they'd been touched.
Unfortunately the peppermint EO didn't work out very well in the soy wax. :/ It has a great cold throw, but very, very little hot throw. So, now it's just a pretty light basically. I'll have to order some kind of peppermint/candy cane fragrance oil that works in soy, because I got some interest...
I'll slowly add them as I make them. I only have a pic of one right now, but I have some pumpkin made up that I just need to get a pic of.
Candy Cane Candle (tester)
I made mini pizzas today for lunch. I used regular bread, a bit of bulk pizza sauce and some cheese. It cost me $0.60 for four mini pizzas... Two for myself and one for each of the boys. Now, if I had purchased those pizza hot pockets, it would've been like $3 something for two, so about $6...
I have a few bars that are "unsellable" because they are not perfect. So, this means a discount for you. Goat milk soaps are 4oz and are $2 each.
Six Oatmeal Milk and Honey. The batch overheated when I was making it, which makes it turn a burnt orange type of color and it just looks ugly. It...
I have finally banished a LOT of the stress in my life. Not only with school, but with the birds, the food budget and the bird feed budget. Butchered out 17 cornish today, and I'm SO happy! It was a good bit of work by myself, but it was SOOO worth it. I was very relaxed about it. I changed to...
Yes, please BB! I sometimes make it with italian seasoning and some other random junk, but I always end up making it too spicy for my "lightweights" (George and Tripp), lol.
WBF, thank you very much! I'll have to get onion and garlic powder, but I'm almost positive I can get them for $0.50 per...
That's a good idea. I can probably get that size from the grocery store for free. Icing buckets. :D Sure would beat lugging around that dispenser thing, lol.
As for syrup, I haven't bought any in a long time either, and I've found that we don't even miss it. We just use thin jams for that. :)...
I checked Walmart, and I was wrong... The mozz is 2lb bags and they're almost $8. The 5lb bag for $10.88 leaves a much better aftertaste in my wallet. :) Plus, I bought a 6lb 10oz can of pizza sauce for less than $4. The 8oz cans are $0.99, so that was a really good deal. Now, once I find a good...
LOL! My favorite soap is actually 100% coconut oil! I used to use it in my hair (conditioner BEFORE shampoo), but now I just spray the ends with a spray lotion and that's easier for me, lol. I have so much freaking oil in the house that it's not even funny, so I won't be too worried about the...
I'm going to have to go get more oatmeal then. I have everything else (except the veggie oil, I'm assuming that any other oil will work just as well), so I'm excited to try this. That grapenut crap is like munching on fish food. It gives me the texture I need, but is very lacking in the taste...
This last time, I made a 6x batch. I didn't do it intentionally, I was meaning to do a 3x batch that would fit into my bucket. Unfortunately, I have to admit that it's a PITA to mix the water and concentrated gel. I feel like it doesn't mix as well, and can even leave a frothy "whipped soap" on...
You are awesome! Any idea where to get rolled oats? I don't recall seeing them at the amish bulk foods store. I know you can buy them at the feed store, but not so sure that I trust them with handling it enough to eat it myself... Besides, their layer mash tastes like a$$, lol. I do have steel...
I used the homemade detergent in an HE washer with no problems, and I'm one of those wasteful folks who likes to put in a ton of laundry soap, lol. As for making the laundry soap, I bought a hand crank grater for $12 at the thrift shop and that has cut a LOT of time off. Someone I talk to has...
Lol. The only time I eat a lot of eggs is when I do pickled eggs. Then I can devour a dozen in a day no problem. Of course, you could setup a methane plant around my arse after a few days of eating pickled eggs.
Granola is crazy. I was too cheap to pay three something for a 12oz box, so I...
Toothpaste is actually my choice in pain/itch relief. My mouth is insanely sensitive and I can only use a few types, so the ones that don't work in my mouth are put to use elsewhere. It actually works fast and LONGER than extra strength cortisone cream. It really helps with the swelling as well...
HOLY COW! That's insane! It's weird though, because some of our items are so much cheaper than what other people are reporting. I guess just the items that grow locally and such, that have to be "imported" in other areas. Oddly enough, you can get farm eggs here for much cheaper. $1.50-$2/doz...
Our regulars are almost three bucks. Medium store brand eggs you can get for a little over $2. I haven't even looked at the organics or anything of that sort, because I know I'd probably die of shock. I'm sure our's are around your price, so... like ten times the price of the eggs my girls give...