farmerlor
Lovin' The Homestead
- Joined
- Jan 9, 2009
- Messages
- 620
- Reaction score
- 0
- Points
- 94
There's a lady down the road offering goat milk soap and goat cheese lessons-she's charging 75 bucks for each day of training and she gives you your own starter kit whatever that might entail AND of course she just HAPPENS to have milk goats for sale-talk about your win-win! But as cynical as I sound over this deal, it's exactly what I've been looking for and hoping to find. Now the questions....does making your own goat cheese and milk actually save you any money? I wouldn't need housing for a goat, but I would have to milk the goat twice a day and pay for food of course and whatever things I need to help process cheese and soap....
Is it worth the time and effort involved from a simply monetary standpoint?
Is it worth the time and effort involved from a simply monetary standpoint?