Homesteadmom
Frugal Homesteader
A few months ago I bought 30lbs of organic peanuts. I still had some peanut butter in the fridge so I just put them in a 5 gal bucket(with a gamma seal lid) & stuck them in the pantry. Well we have been out of peanut butter for awhile now & the other day I finally pulled out my food processor & my peanuts & salt & whipped up some butter. It is dry but good. I think I will try to find some organic peanut oil & add a little but of that to the next batch. 4 cups of peanuts made a pint canning jar full. And the cost came out to $2.60/jar I can't buy organic PB for that in the stores.
The kids went nuts over it(no pun intended) & ate it right down lickity split. So now i know that a worse case scenario with my homemade bread & PB we will be eatting for a while!
The kids went nuts over it(no pun intended) & ate it right down lickity split. So now i know that a worse case scenario with my homemade bread & PB we will be eatting for a while!